Historia firmy Belarus

Mińska Fabryka Traktorów (Минский тракторный завод) została założona 29 maja 1946 roku – Producent światowej marki ciągników rolniczych BELARUS. Obecnie zatrudnia ponad 22 tysiące ludzi i ma oficjalne przedstawicielstwa w kilkudziesięciu krajach na świecie.

Swoją produkcję rozpoczęła od maszyn gąsiennicowych, a następnie – kołowych. Już w 1958r z linii produkcyjnej został wypuszczony 100-tysięczny traktor, a 14 lat później milionowy.

Traktory Belarus są dobrze znane w 130 krajach na całym świecie. Produkty MTZ stanowią 8% światowej produkcji traktorów. Używane są w różnych warunkach klimatycznych i gałęziach gospodarki: rolnictwie, leśnictwie, budownictwie, a także w gospodarce komunalnej.

„BELARUS” (biał. „Беларус”) – nazwa czterokołowych traktorów wytwarzanych w Mińskiej Fabryce Traktorów (MTZ) od roku 1950.

Nazwa „Biełarus” oznacza w języku białoruskim „Białorusin” i używana jest od uzyskania przez Białoruś niepodległości. Wcześniej używana była nazwa „Biełaruś” (biał. Беларус), czyli „Białoruś”.

W 2015 roku określono warunki korzystania  z logotypów. „MTZ” – logotyp firmowy, „BELARUS” -znak towarowy. Pierwszy logotyp: 3 początkowe litery rosyjskiej nazwy fabryki (MTZ) w czarnej elipsie. Kiedy Białoruś uzyskała niepodległość (3 lipca 1996 r.) logotyp uległ zmianie. Pojawił się nowy. Znak stylizowany jest na rosyjską literę „Б” (БЕЛАРУС).

W Polsce ciągniki MTZ pojawiły się już w latach 50. XX wieku. Od zawsze była ceniona ich niezawodność i solidność wykonania – BELARUS’y są takie do dziś: proste, pozbawione kłopotliwej elektroniki, niedrogie. Ciągniki te, skierowane są do Klientów ceniących niskie koszty eksploatacji oraz wysoką wydajność. Warto zaznaczyć, iż niemal 100% ciągników wyposażonych jest we własnej produkcji silniki napędowe marki MMZ (Mинский моторный завод).

Najbardziej popularnymi modelami były kolejno: MTZ-50 (produkcja od 1961), MTZ-80 (produkcja od 1974) i MTZ-1221 (produkcja od 1986).

W Polsce w 2017 roku największą popularnością cieszyły się modele w przedziale mocy 90-160 KM, m.in 1025, 1221 i 1523.

1 sierpnia 2014r. w Państwowym Rejestrze Holdingów został zarejestrowany holding „MTZ-HOLDING”.

W skład holdingu „MTZ-HOLDING” oprócz samego MTZ wchodzi jeszcze 8 innych przedsiębiorstw:

  • Fabryka maszyno-produkcyjna w Mozyrzu

  • Fabryka Detali i Agregatów w Bobrujsku

  • Fabryka Części Zapasowych do ciągników w Witebsku

  • Fabryka Kół Zębatych w Mińsku

  • Fabryka Agregatów w Smorgonie

  • Fabryka naprawczo-mechaniczna w Lepelu

  • Fabryka hydro-urządzeń w Chojnikach

  • Fabryka hydro-urządzeń w Narowlu


Powrót do wszystkich
Rozwiń stopkę Zwiń stopkę
Kliknij, aby zamknąć podgląd produktu